Forumbook
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

******: "Yahu Bu Kız Beni Terletti"

Atatürk: "Yahu Bu Kız Beni Terletti"  Empty ******: "Yahu Bu Kız Beni Terletti"

Mesaj tarafından zikzak Salı 29 Haz. 2010, 17:00

******: "Yahu Bu Kız Beni Terletti"

****** batı müziğinin de hayranıydı.O dönemlerde balolarda, ziyafetlerde hemen hemen yapılan iki dans vardı.Biri Tango ve biri de Vals idi.Çarliston da vardı, ama onu daha ziyade hanımlar yapardı.
****** tangoyu ve valsı müthiş güzel yapardı.Kendisine has ve özelliklerde,dönüşleri ve yürüyüş stilleri vardı.Balo ve ziyafetlerde hanımlar onunla dans etmek için adeta yarışırlardı.O da hiç kırmaz nazikçe kalkar ve dansı yapar ve damının oturmasına kadar beklerdi.O bir centilmendi.
Bir dans hatırası da vardır.Bir gece vapurda bir balodaydık.Adını tam olarak hatırlayamadığım güzel bir bayan da balodaydı.******'ün masasında neşeli neşeli konuşuyorlardı.Birden ****** bayanı dansa kaldırdı ve dansa başladılar, fakat bir müddet sonra ******'ün durakladığını ve biraz da keyifsizleştiğini görür gibi olduk.Bayanla hem dans ediyor hem de bir yandan konuşuyordu, ama neler konuştuğunu tabii duyamadığımızdan bilemiyorduk.Birkaç dakika geçti, ****** tekrar eski neşesine döndü ve dansa ayrı güzellikle devam etti.Dansı bitirip yerlerine oturunca masadakilere döndü ve "Yahu bu kız beni terletti, dansta beni o idare etmeye kalktı.Ben de dansı erkek idare eder dememe, 'Bırakın da, bu gece ben sizi idare edeyim' demez mi?Şaşırdım, hoşuma da gitti ama baktım iş kötü,ona 'Bir milleti idare edeni bir kadın yönetmeye kalkarsa, o memleket batar, gel biz oturalım' dedim ve oturduk.Ne dersiniz, iyi yaptım değil mi?" diyerek kahkahayı patlatmıştı.Kızcağız da dinlemiş yüzü kıpkırmızı olmuştu.

KAYNAK:
ATATÜRK'ÜN YANI BAŞINDA - ÇANKAYA KÖŞKÜ KÜTÜPHANECİSİ NURİ ULUSU'NUN HATIRALARI
Derleyen:Mustafa Kemal ULUSU
Sayfa 222-223
zikzak
zikzak
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

- Similar topics