Forumbook
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kot Cep Telefonu Kılıfı Nasıl Yapılır?

Kot Cep Telefonu Kılıfı Nasıl Yapılır? Empty Kot Cep Telefonu Kılıfı Nasıl Yapılır?

Mesaj tarafından SuperMario Perş. 24 Eyl. 2009, 19:07

Bu tarifte cep telefonunuzun çizilmemesi, yıpranmaması için çok şık bir kılıf yapacağız. Eski, kullanılmayan kot pantolonunuzu değerlendirirken, cep telefonunuza da koruma sağlamış olacaksınız. Bu projeyi iğne ve iplikle de yapabilirsiniz, ancak yapıştırıcı kullanarak zamandan ve uğraştan kurtulmuş olursunuz.

Proje, bir çocuğun yapabileceği kadar kolaydır, ancak işin içine makas ve yapıştırıcı dahil olduğundan yetişkin gözetimi şarttır.

Bu tarifte kullanılan kumaş 3 yaşındaki bir çocuğun eski kot pantolonudur. Malzemeler evinizde bulunabilecek şeylerdir. Öyle olmasa da, yapımı hem çok kolay hem de masrafsız olacaktır. Eğer hazırsanız malzemeleri toplamaya başlayın.

Adım 1: Malzemeler

Proje için gerekli malzemeler şöyle;
- 2 araba cebi olan kot pantolon
- Büyük makas
- Kumaş yapıştırıcısı
- Kumaş sertleştirme yapıştırıcısı
- Cırt cırt (Bağlama elemanı olarak çıtçıt, mıknatıs, vb malzmeler kullanmamanız önerilir. Bu malzemeler cep telefonuna zarar verebilir.)
- İğne ve iplik (İsteğe bağlıdır. Resimde gösterilmemiştir.)

Adım 2: Kot Pantolonu Kesme

Cep telefonu kılıfını yapabilmek için iki adet arka kot pantolon cebine ihtiyacınız olacak. Bu nedenle eski, kullanılmayan bir kot pantolon bulun. Eğer bulduğunuz pantolon size ait değilse, önce sahibinden izin isteyin!
Eğer kılıf yapımı bittikten sonra süslemeyi düşünüyorsanız açıkta kalacak olan taraf için en güzel cebi seçip ayırın. Kumaşınızın görünümü sizi tatmin ediyorsa, süslemeye gerek duymayabilirsiniz.
Kesme işleminden önce resme bakınız. Kırmızı çizgili "Top Flap" kılıfın ön yüzü, morla çizili "Bottom Flap" kılıfın arka yüzü olacaktır. Cepleri resimdeki çizgilerin olduğu yerden kesin. Arka yüz, öne doğru kıvrılarak kapak oluşturacağından, diğerine göre biraz daha büyük bir parça olacaktır.

Adım 3: İki Cebi Birbirine Bağlama

Arka yüzü (daha büyük olan parçayı) tersi size bakacak şekilde çevirin. Ön yüzün alt kısmıyla, arka yüzü resimdeki gibi birleştirin. Bu işlem için iğne iplik kullanabilirsiniz. Ancak kumaş yapıştırıcı kullanmak da işinizi görecektir. Tercih sizin... Eğer kumaş yapıştırıcısı kullanıyorsanız şişenin üzerindeki talimatlara uymayı ve hava alan bir mekanda çalışmayı ihmal etmeyin.

Adım 4: Kenarları Birleştirme

Cebi ters çevirin ve kenarları kumaş yapıştırıcısı ile birbirine yapıştırın. Daha sonra kenarlara kumaş sertleştirme yapıştırıcısı uygulayın. Bu şekilde kumaşın (özellikle kılıf kapağı kenarlarının) kıvrılmamasını sağlamış olacaksınız. Şişenin üzerindeki talimatlara uymayı ve hava alan bir mekanda çalışmayı ihmal etmeyin.

Adım 5: Cırtcırtları Takma

Yapıştırıcının kuruduğunan emin olunca cep telefonunuzu kılıfın içine koyun ve kılıf kapağını kapayın. Böylece cırtcırtları tam olarak nereye yerleştireceğinize emin olmuş olacaksınız. Cırtcırtları belirlediğiniz yerlere yerleştirin. Yumuşak cırtcırt parçasının kapakta yer alması daha iyi olacaktır, çünkü böylelikle telefonunuzu çizme riskini ortadan kaldırmış oluyorsunuz.
Cırtcırtların arkası genellikle yapışkan yüzeylidir. Ancak böyle birşey söz konusu değilse kumaş yapıştırıcısı kullanmaktan çekinmeyin.

Adım 6: Son Dokunuşlar

İşte kot cep telefonu kılıfınız bitti! Eğer kılıfınıza ekstra özellikler eklemek istiyorsanız, bu adımı da okuyun. Öncelikle kılıftaki yapıştırıcıların tamamen kuruması gerekiyor. Bunun için birkaç saat bekleyin, ya da kılıfı bir geceliğine bir kenara ayırın.
Ekstra özellikler ve benzeri yapımlar için fikirler;
- Kılıfın kenarına bir anahtarlık halkası dikebilir, kılıfınızı anahtarlığınıza dikebilirsiniz.
- Kılıfınız üzerini yama, boncuk, pul, düğme ve benzeri materyallerle süsleyebilirsiniz.
- MP3 Player'ınız için de aynı şekilde bir kılıf yapabilirsiniz.
- Dijital fotoğraf makineniz için de aynı şekilde bir kılıf yapabilirsiniz.

Kot Cep Telefonu Kılıfı Nasıl Yapılır? Kotcep
SuperMario
SuperMario
Admin
Admin

https://forumbook.yetkin-forum.com/

- Similar topics