Forumbook
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ibrahim Ethem Hz. ve bir adamın kabul olan duası

Ibrahim Ethem Hz. ve bir adamın kabul olan duası Empty Ibrahim Ethem Hz. ve bir adamın kabul olan duası

Mesaj tarafından zikzak Ptsi 27 Ara. 2010, 20:22

Belh şehrinin padişahı olan ethem hazretleri namazını kılar ama hemen ava giden eğlenen zamanını birazda olsa boş harcayan bir insandı o zamanın dervişleri yapma ethem gel beraber dua edelim kuran okuyalım desede ethem biraz kulak vermemekte ve bir akşam hocanın biri ethem hazretlerinin çatısına çıkar bunu duyan ethem hazretleri dışarı çıkar ve hey yabancı kimsin ne işin var orda der ve hoca deve mi kaybettim de onu arıyorum der

Ethem hazretleri şaşkın yahu hoca ne işi var orda develerin der ve hoca hemen lafı yapıştırır ya sen ethem Allah c.c sıcak yatakta mı ararsın yada av partilerinde ethemin hazretlerinin işte ozman aklı başına gelir ve kundaktaki yavrusunu bırakıp kendini yollara vurur gider gider ve bir gün bir derviş topluluğu görür ordaki çobana onlar kim der dervişler der çoban ethem hazretleri bende katılabilirmiyim onlara der soralım der sorarlar ve derviş etheme sana bir soru sorucam bilirsen katıl der ve sorar 1 kese altının olsa ne yaparsın olmasa ne yaparsın der derviş ethem hazretleri ise olursa şükrederim olmasada şükrederim der ve derviş senin o dediğini bağdatın köpekleride yapıyor der ethem hazretleri şaşırır ya sen ne yaparsın der dervişe,, derviş bulurssam dağıtırım bulmazsam dua ederim benden daha fazla ihtiyacı olan birine verdiğin için der ve ethem hazretleri şaşırır bununüzerine kendini yollara vurur yıllırca gezer gezer ve görür sonunda oda derviş olmuştur ve umrede tavaf ederken bir gençle çarpışır o gence o kadar kanı kaynar ki bir an ve ona sorar evlat sen kimsin ben belh şehrinde yaşan bir kulum der baban kim der eski belh sultanı der daha ben bebekken saltanatı herşeyi bırakıp kendini islama vermış der ve ethem hazretleri gel sana bir sarılayım der ama baba gibi sarılır ve kulağına bir ses fısıldanır ethem bir kalp de iki sevgi olamaz ve ethem hazretleri içinden Allahım c.c der eğer senin sevgini engelleyecek bir sevgi varsa der onu bende alabilirsin der ve oğlu orda kolları arasında can verir ve gel zaman git zaman tekrar belh şehrine döner, döner ama kimse onu tanımaz oda tanıtmaz kendini bir camiye girer ve namazını kılar orda bir köşede yatacaktır görevli gelir ve hey sen ne yapıyosun burda der ethem hazretleri hiç burda sabahlıcaktım da der görevli olmaz burayı zamanında belh sultanı ethem hazretleri yaptırdı burda öyle sabahlanmaz otel mi der ve kovar ethem hazretleri hiç münakaşaya girmez ve gider bir ışık görür ve ona doğru yürür bakar ki bir değirmen ve içerde bir kişi harıl harıl çalışıyor neyse s. a. der selam verir ama adam karşılık vermez ethem hazretleri orda oturur ve 2 saat geçer aradan adam gelir ve s.a der selam karşılık verir ethem hazretleri şaşırır ve neden ozaman karşılık vermedin der adam o zaman benim iş zamanımdı eğer ara verseydim kul hakkına girerdi ondan der ethem hazretleri böyle biri ile tanıştığını için sevinir ve muhabbete başlar o kadar hoş o kadar güzel konuşurlar ki ethem hazretleri en sonunda senin Allah c.c dua edipte kabul olmayan bir duan var mı der adam düşünür düşünür ve var der ben zamanında buranın padişahı ethem hazretlerini görmek istedim ama olmadı der malı mülkü saltanatı bırakıp Allah c.c yoluna verdi kendini der tek isteğim buydu ama nasip der adam ethem hazretleri adama tatlı bir gülümseme ile bakar ve sen ne yüce bir insansın der bu istediğin bu güne nasipmış der ve orda canını teslim eder....
zikzak
zikzak
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

- Similar topics