Forumbook
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkler Berlin'i Bombaladı mı?

Türkler Berlin'i Bombaladı mı? Empty Türkler Berlin'i Bombaladı mı?

Mesaj tarafından SuperMario C.tesi 07 Kas. 2009, 14:26

Türkler Berlin’i bombalamadı

Genelkurmay Başkanlığı 2. Dünya Savaşı sırasında Londra’da eğitim gören Türk pilotlarının İngiltere’nin hava gücü içinde Berlin’in bombalanmasına katıldığına ilişkin yayınlar üzerine bir açıklama yaptı
Genelkurmay, Türk pilotların bu dönemdeki hava savaşları ile bombardımanlarda görev almadıklarını açıkladı. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emin Alpkaya’nın, 2. Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de eğitim gören bazı Türk pilotlarının Berlin’in bombalanmasına katıldıklarına ilişkin notları tartışma yarattı. Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, dünkü bilgilendirme toplantısında sorular üzerine şunları söyledi:

Kazalarda şehit oldular
“Pilotlarımızdan biri İngiltere hava sahasında silahsız eğitim uçağı ile uçuşu esnasında Alman uçağının saldırısı sonucu, diğer bazıları çeşitli kazalarda, bir kısmı da eğitim sırasındaki kazalar sonucu şehit olmuşlardır.
Pilotlarımız hiçbir şekilde aktif hava savaşlarında ve bombardıman uçuşlarında görev almamışlardır. Söylendiği gibi, Almanya’yı bombalayan ve şehit olan hiç kimsenin mezarı İngiltere’deki şehitlikte yoktur.”
SuperMario
SuperMario
Admin
Admin

https://forumbook.yetkin-forum.com/

- Similar topics