Forumbook
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Füze kalkanı Türkiye'de olmaz

Füze kalkanı Türkiye'de olmaz  Empty Füze kalkanı Türkiye'de olmaz

Mesaj tarafından zikzak C.tesi 20 Kas. 2010, 14:57

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Füze Kalkanı Projesi'ne girmesinin asla kabul edilemeyeceğini söyledi.

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Füze Kalkanı Projesi'ne girmesinin asla kabul edilemeyeceğini ifade ederek, bu konuda referanduma gitmenin en doğru yol olacağı kanaatini taşıdığını söyledi.
Bayram namazını Sultanahmet Camisi'nde kılan HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, daha sonra vatandaşlarla bayramlaşarak sohbet etti.
Basın mensuplarının da bayramını kutlayan Kurtulmuş, bayramın İslam aleminde ve dünyada huzur ve barışın sağlanmasına vesile olması dileğinde bulundu.
Kurtulmuş şunları söyledi:
''Bu vesile ile Türkiye'de de birikmiş olan sorunlarımızı çözmek için, meselelerimizi yeniden düşünmek ve bu meselelere çözüm olabilecek sözlerin, projelerin ortaya konması için bu bayramın vesile olmasını temenni ediyorum. Ülkemiz inşallah şimdiye kadar olan, başta Güneydoğu Anadolu'daki mesele olmak üzere bütün sorunlarını çözecek her türlü birikime sahiptir. İnşallah bu vesileyle kardeşliğimizi, birliğimizi, dirliğimizi yeniden gözden geçireceğiz ve bu bölgede sadece Türkiye'nin değil bütün bölgenin esenlik adası, bölgesi haline gelmesi için her türlü gücümüzü kullanacağız.''
İleriki yıllarda daha az sorunlu bir Türkiye temenni ettiğini belirten Kurtulmuş, arzu etmemekle birlikte, bayramda dile getirilmesi gereken önemli gelişmelerden birinin de füze kalkanı konusu olduğunu söyledi.
Hükümetin dış politikasını ''komşularla sıfır problem'' tezi üzerine inşa etmeye çalıştığını belirten Kurtulmuş, ancak ''füze kalkanı'' konusu ile bu politikanın birbiriyle bağdaşmadığını savundu.
FÜZE KALKANI KİME KARŞI KULLANILACAK?

Kurtulmuş, ''Biz bu füze kalkanını kime karşı kullanacağız? Ya da kime karşı kullanılacaktır? Burada sayın Başbakan'ın temennileri tamam doğru temennilerdir, ama siyaset temenniden ibaret değildir. Butona kim basacak? Butona kimin basacağı bellidir. Burada İncirlik Üssü'nü 8 yılda 131 bin kere kullanarak, buradan kaldırdıkları uçaklarla Afganistan'ı, Irak'ı bombalayan güçler, oralarda bombalara basan, butona basan parmaklar, eller, burada da butona basacak ellerdir. Dolayısıyla Türkiye'nin Füze Kalkanı Projesi'nin içerisine girmesi asla kabul edilemez'' diye konuştu.
Türkiye'nin Batı dünyasının ileri bir karakolu haline getirilmesine gönüllerinin razı olmayacağını söyleyen Kurtulmuş, milletin büyük bir çoğunluğunun kararının, Türkiye'nin füze kalkanı kapsamına girmemesi yönünde olduğunu savundu.
HAS Parti Genel Başkanı Kurtulmuş, şunları söyledi:
''Madem bu kararlılık milletimizde var, buyurun dış politika kararlarını da millete soralım. Nasıl anayasa referandumunda, Hükümet millete döndüyse, burada da ben füze kalkanına girilip girilmeyeceğinin, bu projenin kabul edilip edilmeyeceğinin referandumla millete sorulmasının en doğru yol olduğu kanaatindeyim ve bu da Türkiye'yi rahatlatacaktır. Ama ümit ediyorum ki bu işin içerisinde Türkiye olmayacaktır. Türkiye bölgesel barışın, küresel barışın temin edilmesi için çok daha aktif bir şekilde rol oynayacaktır. Bu bayram günü bunu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Bütün komşu ülkelerimize, bütün İslam dünyasına ve bütün ülkemize esenlikler diliyorum.''
zikzak
zikzak
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

- Similar topics