Forumbook
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

imaj ve karakter

imaj ve karakter Empty imaj ve karakter

Mesaj tarafından Juano - Perş. 10 Haz. 2010, 18:30

Gün bitince hayatım birçok hayata değecek,
Güneş batarken iyi kötü sayısız iz bırakacak,
Bende hep bunu ister, bunu dilerim,
Hayatım başkalarına değerek çoğalsın diye..

Bu şiirin şairini bilmiyorum.. ama bu satırları yazarken aklında neler olduğunu tahmin edebiliyorum.. Başkalarının hayatlarını etkileyebiliyorsam, dokunabiliyorsam eğer amacımı gerçekleştirmiş sayılırım..

Ailemle, İşyerinde veya herhangi bir mağazadaki görevliyle etkileşim içindeyken, hayatımın diğer pek çok insanın hayatına dokunduğumun farkındayım.. Bir tezgahtarla veya Banka görevlisiyle iletişime geçtiğimde birkaç dakika içinde kabuslar yaşatabilir veya neşe katabilirim..
Seçim bana ait..

İnsanlar üzerinde olumlu etkiler yapmaya ve hayatlarına değer katmaya başladığımı düşünüyorum.. Geçtiğimiz günlerde kuzenlerimle (en küçük 5 yaşında, en büyüğü 11 yaşında) haftasonunu birlikte geçirmek için biraraya geldim. Yanıma kitap, resim defteri ve boya kalemleri aldım.. Önce kitap okuduk birlikte daha sonra beyaz sayfaların başına oturduk.. Aldılar ellerine boyaları, düşlerini çizmeye başladılar..Resimler bittiğinde gerçekten büyüleyiciydi.. Onlardan beklemediğim bir performans gördüm..

Onlara kitap okuduğum zaman, kitapları sevmeleri için özendirdiğimi düşündüm. ve hayatları boyunca sürecek bir öğrenme sürecine başlamalarına yardımcı oldum belkide.. Kendilerini değerli ve iyi hissetmelerini sağladım..
Hareketlerimiz binlerce insanın hayatına dokunuyor.. Başka insanların hayatlarına inanılmaz derecede olumlu etkiler yapabilmek isterim.. İnsanların hayatlarına değer katmak isterim..

Temelde iyilik ve dürüstlük var..
Dürüstlüğü, temeli sağlam bir eve sahip olmanın korkunç bir fırtınada sağladığı yararlar olarak düşünün.. Temel sağlamsa, sel sularına dayanacaktır.Ama temel çürükse fırtınanın baskısıyla iyice zayıflayacak, sonunda evde çökecektir..

Bu yüzden küçük şeylere dikkat edip dürüstlük kazanmak çok önemlidir. Önemli bir düşünür şöyle söyler;''Karakter, hayatımızın küçük anlarında oluşur.. Karakterimizin şekillenmesinde, ortam, aynanın bakışlarınızdan sorumlu olduğu kadar sorumludur.. Gördüğünüz şey, sadece ne olduğunuzun yansımasıdır''der..

Eski zamanlarda zanaatkarlar , yaptıkları eserlerin üstüne kendilerini belirleyen bir işaret koyarlardı. Kullandıkları sembol onların karakterini yansıtırdı.. Eser iyiyse karakterde iyi, eser kötüyse eğer karakterinde kötü olduğu düşünülürdü..
Başkalarının hayatlarını etkileme söz konusu olduğunda, hiçbir ünvan, görev dürüstlüğün yerine geçemez..

Bazıları imaj veya itibarı vurgularlar daha çok.. Aradaki ince farkı *Hersey Davisi*in söyledikleri nasıl ayırıyor..
itibarı, içinde yaşadığın ortam belirler
karakteri, inandığın doğrular..
İtibar, sandığın şeydir..
karakter, olduğun şey..
itibar, fotoğraftır...
karakter ise yüz..
itibar, dışarıdan gelir..
karakterise içeriden..
itibar, yeni bir topluluğa girdiğinde sahip olduğundur..
karakter giderken elinde olan..
itibar bir anda olur...
karakterin bir ömür boyunca...

Etkili insan. .insanlara karşı dürüsttür.. Çevremdeki hayatları iyi yönde etkileyebilmeyi diliyorum.. Dürüstlük önemli bir pay sahibi.. İyi bir etki yaratmak karakterimize bağlı..
İtibar bir süre.. ama karakter bir ömür boyu...
Juano -
Juano -
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

http://cezafan.com

- Similar topics